OMG Baby! av Emma Garcia - LitteraturMagazinet

 Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "OMG Baby!" av Emma Garcia? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Information från förlaget 
Engelsk utgåva

OMG Baby!

Av Emma Garcia

Bok-
presentation:
OMG Baby!
Författar-
presentation:
Emma Garcia

Utgåvor

Pocket
Förlag: Hodder & Stoughton
Lagerstatus: Definitivt slut

The hilarious sequel to NEVER GOOGLE HEARTBREAK, for fans of Bridesmaids, Caitlin Moran, and Pinot Grigio.

This ISN'T a book about babies. It's not about sleepless nights, nappies or nurseries. It IS about two people, one unexpected pregnancy and a question . . .

Viv and Max were best friends for years, then they were lovers and then it all went wrong.

Now finally they are to be reun

The hilarious sequel to NEVER GOOGLE HEARTBREAK, for fans of Bridesmaids, Caitlin Moran, and Pinot Grigio.



This ISN'T a book about babies. It's not about sleepless nights, nappies or nurseries. It IS about two people, one unexpected pregnancy and a question . . .



Viv and Max were best friends for years, then they were lovers and then it all went wrong.



Now finally they are to be reunited. Viv feels sick. Not just with nerves at seeing Max again, but because there's a small chance she might . . . quite possibly . . . most definitely . . . be pregnant.



It's thrilling. But also terrifying. Most of the time they can hardly look after themselves, let alone a baby.



And then Viv's estranged mother reappears on the scene and they all end up sharing a bedsit . . . and hell breaks loose.



HOW ON EARTH ARE THEY GOING TO COPE?



Utgivningsdatum: 20140605
9781444741513

Bok: 223606

Anmäl textfel

Utgivning - andra språk

OMG Baby! (eng)

av Emma Garcia
The hilarious sequel to NEVER GOOGLE HEARTBREAK, for fans of Brid...

Never Google Heartbreak (eng)

av Emma Garcia
A refreshingly honest, achingly funny read for fans of Bridesmaid...

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Tunt men ömsint om en mor

Recension: En kvinnas frigörelse av Édouard Louis

Jul i Berlin 1939

Recension: Mörkläggning av Simon Scarrow

Vackert om en gåtfull färd

Recension: Myten om Luna av Hillevi Torell

Luxemburg under ytan

Recension: Tivolit av Jenny Runesson

Naturnära om livets hårda villkor

Recension: Dit du går, följer jag av Lina Nordquist

Kärlek på kundtjänst

Recension: Älskar att hata dig av Lovisa Wistrand

Överlastad spänningsroman

Recension: Plats 7A av Sebastian Fitzek

Tröstande godnattbok

Recension: Flickan från andra sidan havet av Sophie G. Hallgren

Fantastisk skildring av ett människoliv

Recension: Märit av Elisa Rossholm

Stringent om en livsavgörande händelse

Recension: Dödsängel av Axel Burénius
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB