Siege and Storm av Leigh Bardugo - LitteraturMagazinet

 Glansholms Bokhandel & Antikvariat 
Siege and Storm - Pocket
Beställningsvara, 122 kr
 Information från förlaget 
Engelsk utgåva

Siege and Storm

Av Leigh Bardugo

Bok-
presentation:
Siege and Storm
Författar-
presentation:
Leigh Bardugo
Pocket
Beställningsvara, 122 kr

Utgåvor

Pocket
Förlag: Orion Publishing Group
Lagerstatus: Beställningsvara

Irresistible fantasy romance for fans of Laini Taylor and Kristin Cashore, from NEW YORK TIMES bestselling author Leigh Bardugo.



'THE HUNGER GAMES meets Potter meets Twilight meets LORD OF THE RINGS meets A GAME OF THRONES; basically epic magical fantasy but completely for grown-ups.' STYLIST MAGAZINE



The first book was SHADOW AND BONE. Now Alina's story continues.

Irresistible fantasy romance for fans of Laini Taylor and Kristin Cashore, from NEW YORK TIMES bestselling author Leigh Bardugo.



'THE HUNGER GAMES meets Potter meets Twilight meets LORD OF THE RINGS meets A GAME OF THRONES; basically epic magical fantasy but completely for grown-ups.' STYLIST MAGAZINE



The first book was SHADOW AND BONE. Now Alina's story continues.



Darkness never dies. Alina and Mal are on the run - but they can't run for ever...



The Darkling has emerged from the Shadow Fold with a terrifying new power and he needs Alina to realise his dangerous plan. Somehow, she must choose between her country, her power, and her love - or risk losing everything to the oncoming storm.



Glorious. Epic. Irresistible. Romance.



Utgivningsdatum: 20140605
9781780621708

Bok: 224890

Anmäl textfel

Utgivning

Högt spel

av Leigh Bardugo
Inbunden, Finns i lager, 190 kr

Ur askan

av Leigh Bardugo
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Stormens öga

av Leigh Bardugo
Pocket, Finns i lager, 69 kr

I ljusets makt

av Leigh Bardugo
Danskt band, Finns i lager, 190 kr
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Utgivning - andra språk

Ruin and Rising (eng)

av Leigh Bardugo
SHADOW AND BONE. SIEGE AND STORM. Now Alina's story reaches its i...

Siege and Storm (eng)

av Leigh Bardugo
Irresistible fantasy romance for fans of Laini Taylor and Kristin...

Shadow and Bone (eng)

av Leigh Bardugo
Originally published as The Gathering Dark. The Shadow Fold, a sw...

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Luxemburg under ytan

Recension: Tivolit av Jenny Runesson

Naturnära om livets hårda villkor

Recension: Dit du går, följer jag av Lina Nordquist

Kärlek på kundtjänst

Recension: Älskar att hata dig av Lovisa Wistrand

Överlastad spänningsroman

Recension: Plats 7A av Sebastian Fitzek

Tröstande godnattbok

Recension: Flickan från andra sidan havet av Sophie G. Hallgren

Fantastisk skildring av ett människoliv

Recension: Märit av Elisa Rossholm

Stringent om en livsavgörande händelse

Recension: Dödsängel av Axel Burénius

Instängd med de stora

Recension: Jag vill skriva sant : Tora Dahl och poeterna på Parkvägen av Jesper Högström

Våld i vinets värld

Recension: Mordet som kom av sig av Lennart Rammer

Lyxig bok fylld av dansk stickinspiration

Recension: Knitting for Olive av Caroline Larsen, Pernille Larsen
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB