The Gravity of Love av Sara Stridsberg - LitteraturMagazinet

 Glansholms Bokhandel & Antikvariat 
The Gravity of Love - Häftad
Beställningsvara, 203 kr
 Information från förlaget 
Engelsk utgåva

The Gravity of Love

Av Sara Stridsberg

Bok-
presentation:
The Gravity of Love
Författar-
presentation:
Sara Stridsberg
Häftad
Beställningsvara, 203 kr

A dazzlingly inventive and acclaimed novel set in a Stockholm psychiatric hospital - by one of Sweden's most exciting literary talents "I'll put my head in the oven so you know where I am," he whispers, kissing her neck. Jim - charming, captivating, much loved by his women friends - has attempted suicide several times. Over his period of incarceration at the Beckomberga hospital for the mentally unstable, he voices his determination to succeed. Some day soon, he tells his daughter - as he has earlier told his mother and his wife - he will swallow sixty tablets, help them down with a bottle of whisky, and swim impossibly far out into the Atlantic. Will he, really? This question plagues Jim's daughter, the narrator of this powerful novel, who is as addicted to the hospital as her father is to alcohol. Through her subtle observations we understand the emotional needs of diehard alcoholics, the rationally uxoricidal, and other seemingly normal inhabitants of a psychiatric unit in the process of shutting down, depriving them of the only place they have known as home. A Magic Mountain for our times, for readers of Eimear McBride and Alexander Masters.

Utgåvor

Häftad
Förlag: Quercus Books
Lagerstatus: Beställningsvara
Utgivningsdatum: 20161103
9780857054760

Pocket
Förlag: Quercus Books
Lagerstatus: Ej utkommen
Utgivningsdatum: 20170907
9780857054784

Bok: 283087

Anmäl textfel

 Författarporträtt 

Sara Stridsberg

Hon debuterade 2004 med boken "Happy Sally", en fantasi om simmardrottningen Sally Bauer. Två år senare kom "Drömfakulteten" som blev Augustnominerad och som Sara Stridsberg vann Nordiska Rådets litteraturpris för. Hon har dessutom Augustnominerad för "Darling river" (2010) och vunnit tidningen VI:s litteraturpris för sitt författarskap.

 Intervjuer 
”Jag kastar ut det jag skriver villkorslöst"

Sara Stridsberg ger ut sin första barnbok

”Jag kastar ut det jag skriver villkorslöst"

Dramatikern och författaren Sara Stridsberg prövar en ny genre. I dagarna kommer hennes första barnbok – ”Mamman och havet” – som handlar om den ständiga konflikten mellan barns längtan efter närhet och de vuxnas längtan efter frihet. Mamman i boken vill läsa tidningen i fred och rymmer från sina två badkarsbadande barn genom att dyka rakt ner i toaletten och försvinna genom avloppssystemet.

– Jag kastar ut det jag skriver villkorslöst, det är lite som att skicka flaskpost, säger Sara Stridsberg.

Läs mer ...
 Författarporträtt 

Sara Stridsberg

Hon debuterade 2004 med boken "Happy Sally", en fantasi om simmardrottningen Sally Bauer. Två år senare kom "Drömfakulteten" som blev Augustnominerad och som Sara Stridsberg vann Nordiska Rådets litteraturpris för. Hon har dessutom Augustnominerad för "Darling river" (2010) och vunnit tidningen VI:s litteraturpris för sitt författarskap.

Utgivning

Nelly Sachs kommer aldrig fram till havet

av Sara Stridsberg
Inbunden, Finns i lager, 262 kr

American Hotel

av Sara Stridsberg
Häftad, Finns i lager, 50 kr

Beckomberga : ode till min familj

av Sara Stridsberg
När Jimmie Darling kommer till Beckomberga mentalsjukhus börjar h...
Pocket, Finns i lager, 73 kr

Mamman och havet

av Sara Stridsberg
Tiger och Milous mamma försvinner – rakt ner i toaletten. De måste leta. Ett äventyr genom avloppsrör och reningsverksbassänger tar vid. Ett fantasiäventyr för barn mellan 3 och 6 år. Anna-Clara Tidholm illustrerar.

Medealand och andra pjäser

av Sara Stridsberg
"Du är stolt. Det är inte bra. Det är inte en egenskap som passar...
Inbunden, Finns i lager, 260 kr

Happy Sally

av Sara Stridsberg
Sara Stridsbergss debutroman, en fri fantasi om Sally Bauer, simmerskan som blev den första att simma över Engelska kanalen precis före Andra Världskrigets utbrott 1939, och Ellen, som försöker göra om bedriften flera år senare.

Drömfakulteten: - tillägg till sexualteorin

av Sara Stridsberg
Sara Stridsbergs tolkning av feministen och författaren Valerie Solanas liv. Romanen utspelar sig i 1960-talets konstvärld och det är en Solanas på väg mot undergången som vi möter. Hon är kvinnan som blev känd för att ha försökt mörda Andy Warhol men vad hände före och efter?
Pocket, Finns i lager, 73 kr

Darling River

av Sara Stridsberg
En kritikerrosad vidarediktning av klassiska ”Lolita” av Vladimir Nabokov. Sara Stridsbergs tredje roman som blev nominerad till Augustpriset 2010.

Utgivning - andra språk

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Med rätt att sörja

Recension: Svartstilla av Susanne Skogstad

Tunn linje mellan framgång och katastrof

Recension: Fallet av Lars Wilderäng

En bok om det obeständiga

Recension: Den tunna isen av Lena Einhorn

Kärnfullt när bok blir serie

Recension: Guldkompassen 1 av Stéphane Melchior

Välkommen till Franks värld

Recension: Planeten Frank av David Yoon

Tät relationsroman där vemodet får ta plats

Recension: Sent på dagen av Tessa Hadley

Kristoffer Bark - lite blekare än Maria Wern

Recension: Dotter saknad av Anna Jansson

Hur var Förintelsen möjlig?

Recension: Varför kunde det ske? : det finns många förklaringar till Förintelsen av Barbro Eberan

En Mann för vår tid

Recension: Fyra noveller : Tonio Kröger ; Tristan ; Döden i Venedig ; Mario och trollkarlen av Thomas Mann

En nessersk feelgood

Recension: Halvmördaren : Krönika över Adalbert Hanzon i nutid och dåtid författad av honom själv av Håkan Nesser
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB