Canada av Richard Ford - LitteraturMagazinet

 Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "Canada" av Richard Ford? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Information från förlaget 
Engelsk utgåva

Canada

Av Richard Ford

Bok-
presentation:
Canada
Författar-
presentation:
Richard Ford

First, I'll tell about the robbery our parents committed. Then the murders, which happened later. In 1956, Dell Parsons' family came to a stop in Great Falls, Montana, the way many military families did following the war. His father, Bev, was a talkative, plank-shouldered man, an airman from Alabama with an optimistic and easy-scheming nature. Dell and his twin sister, Berner, could easily see why their mother might have been attracted to him. But their mother Neeva - from an educated, immigrant, Jewish family - was shy, artistic and alienated from their father's small-town world of money scrapes and living on-the-fly. It was more bad instincts and bad luck that Dell's parents decided to rob the bank. They weren't reckless people. In the days following the arrest, Dell is saved by a family friend before the authorities think to arrive. Driving across the Montana border into Saskatchewan his life hurtles towards the unknown, towards a hotel in a deserted town, towards the violent and enigmatic American Arthur Remlinger, and towards Canada itself - a landscape of rescue and abandonment. But as Dell discovers, in this new world of secrets and upheaval, he is not the only one whose own past lies on the other side of a border. In Canada, Richard Ford has created a masterpiece. A visionary novel of vast landscapes, complex identities and fragile humanity. It questions the fine line between the normal and the extraordinary, and the moments that haunt our settled view of the world.

Utgåvor

Pocket
Förlag: Bloomsbury
Lagerstatus: Definitivt slut

Pulitzer Prize-winning author Richard Ford's greatest novel to date!

Utgivningsdatum: 20130201
9781408836521

Bok: 214982

Anmäl textfel

Utgivning

Självständighetsdagen

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Kan jag vara Frank med dig?

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Sportjournalisten

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Kanada

av Richard Ford
Kritikerrosad berättelse om en femtonårig pojke som måste lära sig att ta hand om sig själv när hans föräldrar arresteras efter att ha rånat en bank.
Pocket, Finns i lager, 73 kr

Syndernas mångfald

av Richard Ford
I nio noveller och en kortroman berättar Richard Ford om vanliga ...

Som landet ligger

av Richard Ford
”En av vår tids amerikanska mästare.” Sunday TelegraphDet är höst...
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Utgivning - andra språk

The Shattered Crown (eng)

av Richard Ford
Steelhaven book 2: Blood oaths are sworn and broken in a city fac...

Herald of the Storm (eng)

av Richard Ford
A new epic fantasy for fans of Joe Abercrombie and George R. R. M...

Canada (eng)

av Richard Ford
Pulitzer Prize-winning author Richard Ford's greatest novel to date!

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Med rätt att sörja

Recension: Svartstilla av Susanne Skogstad

Tunn linje mellan framgång och katastrof

Recension: Fallet av Lars Wilderäng

En bok om det obeständiga

Recension: Den tunna isen av Lena Einhorn

Kärnfullt när bok blir serie

Recension: Guldkompassen 1 av Stéphane Melchior

Välkommen till Franks värld

Recension: Planeten Frank av David Yoon

Tät relationsroman där vemodet får ta plats

Recension: Sent på dagen av Tessa Hadley

Kristoffer Bark - lite blekare än Maria Wern

Recension: Dotter saknad av Anna Jansson

Hur var Förintelsen möjlig?

Recension: Varför kunde det ske? : det finns många förklaringar till Förintelsen av Barbro Eberan

En Mann för vår tid

Recension: Fyra noveller : Tonio Kröger ; Tristan ; Döden i Venedig ; Mario och trollkarlen av Thomas Mann

En nessersk feelgood

Recension: Halvmördaren : Krönika över Adalbert Hanzon i nutid och dåtid författad av honom själv av Håkan Nesser
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB