Sportjournalisten av Richard Ford - LitteraturMagazinet

 Glansholms Bokhandel & Antikvariat 
Sportjournalisten - Pocket
Finns i lager, 69 kr
 Information från förlaget 

Sportjournalisten

Av Richard Ford

Bok-
presentation:
Sportjournalisten
Författar-
presentation:
Richard Ford
Pocket
Finns i lager, 69 kr

Sportjournalisten är den första boken i Richard Fords hyllade Bascombe-trilogi som sedan följdes av Självständighetsdagen och Som landet ligger. Här får vi för första gången möta den amerikanske antihjälten Frank Bascombe. Han är en frånskild sportjournalist som bor i en av New Yorks trygga förorter, älskar sina barn och spenderar sina dagar med att studera människor. Men livet blev inte riktigt som han hade tänkt sig. Han lider av hjärtklappning och dagdrömmar, hans karriär går inte riktigt så bra som han skulle önska.
Vi får följa Frank under en påskhelg med hans nya älskarinna då allting sakta drivs till sin spets och han tvingas rannsaka sitt liv på allvar.

Sportjournalisten är en gripande, stark och skarpsynt roman om det moderna USA, ensamhetens konsekvenser och kärlekens villkor. En stor roman som många kommer att känna igen sig i.

Utgåvor

Pocket
Förlag: Brombergs
Lagerstatus: Finns i lager
Utgivningsdatum: 20140715
9789173376105

Bok: 233242

Anmäl textfel

Utgivning

Självständighetsdagen

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Kan jag vara Frank med dig?

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Sportjournalisten

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Kanada

av Richard Ford
Kritikerrosad berättelse om en femtonårig pojke som måste lära sig att ta hand om sig själv när hans föräldrar arresteras efter att ha rånat en bank.
Pocket, Finns i lager, 73 kr

Syndernas mångfald

av Richard Ford
I nio noveller och en kortroman berättar Richard Ford om vanliga ...

Som landet ligger

av Richard Ford
”En av vår tids amerikanska mästare.” Sunday TelegraphDet är höst...
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Utgivning - andra språk

The Shattered Crown (eng)

av Richard Ford
Steelhaven book 2: Blood oaths are sworn and broken in a city fac...

Herald of the Storm (eng)

av Richard Ford
A new epic fantasy for fans of Joe Abercrombie and George R. R. M...

Canada (eng)

av Richard Ford
Pulitzer Prize-winning author Richard Ford's greatest novel to date!

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Luxemburg under ytan

Recension: Tivolit av Jenny Runesson

Naturnära om livets hårda villkor

Recension: Dit du går, följer jag av Lina Nordquist

Kärlek på kundtjänst

Recension: Älskar att hata dig av Lovisa Wistrand

Överlastad spänningsroman

Recension: Plats 7A av Sebastian Fitzek

Tröstande godnattbok

Recension: Flickan från andra sidan havet av Sophie G. Hallgren

Fantastisk skildring av ett människoliv

Recension: Märit av Elisa Rossholm

Stringent om en livsavgörande händelse

Recension: Dödsängel av Axel Burénius

Instängd med de stora

Recension: Jag vill skriva sant : Tora Dahl och poeterna på Parkvägen av Jesper Högström

Våld i vinets värld

Recension: Mordet som kom av sig av Lennart Rammer

Lyxig bok fylld av dansk stickinspiration

Recension: Knitting for Olive av Caroline Larsen, Pernille Larsen
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB