Herald of the Storm av Richard Ford - LitteraturMagazinet

 Glansholms Bokhandel & Antikvariat 
Herald of the Storm - Pocket
Finns i lager, 118 kr
 Information från förlaget 
Engelsk utgåva

Herald of the Storm

Av Richard Ford

Bok-
presentation:
Herald of the Storm
Författar-
presentation:
Richard Ford
Pocket
Finns i lager, 118 kr

Welcome to Steelhaven...Under the reign of King Cael the Uniter, this vast cityport on the southern coast has for years been a symbol of strength, maintaining an uneasy peace throughout the Free States. But now a long shadow hangs over the city, in the form of the dread Elharim warlord, Amon Tugha. When his herald infiltrates the city, looking to exploit its dangerous criminal underworld, and a terrible dark magick that has long been buried once again begins to rise, it could be the beginning of the end.

Utgåvor

Häftad
Förlag: Headline
Lagerstatus: Avvaktar tilltrycksbeslut

A new epic fantasy for fans of Joe Abercrombie and George R. R. Martin.

Utgivningsdatum: 20130425
9780755394036

Pocket
Förlag: Headline
Lagerstatus: Finns i lager

A new epic fantasy for fans of Joe Abercrombie and George R. R. Martin.

Welcome to Steelhaven...Under the reign of King Cael the Uniter, this vast cityport on the southern coast has for years been a symbol of strength, maintaining an uneasy peace throughout the Free States. But now a long shadow hangs over the city, in the form of the dread Elharim warlord, Amon Tugha. When his herald i

A new epic fantasy for fans of Joe Abercrombie and George R. R. Martin.

Welcome to Steelhaven...Under the reign of King Cael the Uniter, this vast cityport on the southern coast has for years been a symbol of strength, maintaining an uneasy peace throughout the Free States. But now a long shadow hangs over the city, in the form of the dread Elharim warlord, Amon Tugha. When his herald infiltrates the city, looking to exploit its dangerous criminal underworld, and a terrible dark magick that has long been buried once again begins to rise, it could be the beginning of the end.

Utgivningsdatum: 20130801
9780755394043

Bok: 215163

Anmäl textfel

Utgivning

Självständighetsdagen

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Kan jag vara Frank med dig?

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Sportjournalisten

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Kanada

av Richard Ford
Kritikerrosad berättelse om en femtonårig pojke som måste lära sig att ta hand om sig själv när hans föräldrar arresteras efter att ha rånat en bank.
Pocket, Finns i lager, 73 kr

Syndernas mångfald

av Richard Ford
I nio noveller och en kortroman berättar Richard Ford om vanliga ...

Som landet ligger

av Richard Ford
”En av vår tids amerikanska mästare.” Sunday TelegraphDet är höst...
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Utgivning - andra språk

The Shattered Crown (eng)

av Richard Ford
Steelhaven book 2: Blood oaths are sworn and broken in a city fac...

Herald of the Storm (eng)

av Richard Ford
A new epic fantasy for fans of Joe Abercrombie and George R. R. M...

Canada (eng)

av Richard Ford
Pulitzer Prize-winning author Richard Ford's greatest novel to date!

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Ett viktigt synliggörande av en livsberättelse

Recension: Berättelse om ett liv av Peter Handke

Amerikansk roadmovie sedd med kalla, österrikiska ögon

Recension: Kort brev till långt farväl av Peter Handke

Ett måttligt imponerande trumsolo

Recension: Spel på många små trummor av Olga Tokarczuk

Drömmen om värme

Recension: Så jävla kallt av Lova Lakso

Rysk klassiker i ny språkdräkt

Recension: Fäder och söner av Ivan Turgenjev

Om Alfons och hans skapare

Recension: Bakom Alfons : Gunilla Bergström in på livet av Klas Gustafson

Betydligt mer än ännu en bilderbok om döden

Recension: Den långa resan av Sofia Hedman

Dikter som ryms på handens fingrar

Recension: Ensamtal av Ann Jäderlund

Många nyanser av grönt

Recension: Zeinas green kitchen : Gröna recept från olika delar av världen av Zeina Mourtada

En fjolårsfavorit full av känsla

Recension: Doften av ett hem av Bonnie-Sue Hitchcock
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB