Herald of the Storm av Richard Ford - LitteraturMagazinet

 Glansholms Bokhandel & Antikvariat 
Herald of the Storm - Pocket
Finns i lager, 118 kr
 Information från förlaget 
Engelsk utgåva

Herald of the Storm

Av Richard Ford

Bok-
presentation:
Herald of the Storm
Författar-
presentation:
Richard Ford
Pocket
Finns i lager, 118 kr

Welcome to Steelhaven...Under the reign of King Cael the Uniter, this vast cityport on the southern coast has for years been a symbol of strength, maintaining an uneasy peace throughout the Free States. But now a long shadow hangs over the city, in the form of the dread Elharim warlord, Amon Tugha. When his herald infiltrates the city, looking to exploit its dangerous criminal underworld, and a terrible dark magick that has long been buried once again begins to rise, it could be the beginning of the end.

Utgåvor

Häftad
Förlag: Headline
Lagerstatus: Avvaktar tilltrycksbeslut

A new epic fantasy for fans of Joe Abercrombie and George R. R. Martin.

Utgivningsdatum: 20130425
9780755394036

Pocket
Förlag: Headline
Lagerstatus: Finns i lager

A new epic fantasy for fans of Joe Abercrombie and George R. R. Martin.

Welcome to Steelhaven...Under the reign of King Cael the Uniter, this vast cityport on the southern coast has for years been a symbol of strength, maintaining an uneasy peace throughout the Free States. But now a long shadow hangs over the city, in the form of the dread Elharim warlord, Amon Tugha. When his herald i

A new epic fantasy for fans of Joe Abercrombie and George R. R. Martin.

Welcome to Steelhaven...Under the reign of King Cael the Uniter, this vast cityport on the southern coast has for years been a symbol of strength, maintaining an uneasy peace throughout the Free States. But now a long shadow hangs over the city, in the form of the dread Elharim warlord, Amon Tugha. When his herald infiltrates the city, looking to exploit its dangerous criminal underworld, and a terrible dark magick that has long been buried once again begins to rise, it could be the beginning of the end.

Utgivningsdatum: 20130801
9780755394043

Bok: 215163

Anmäl textfel

Utgivning

Självständighetsdagen

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Kan jag vara Frank med dig?

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Sportjournalisten

av Richard Ford
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Kanada

av Richard Ford
Kritikerrosad berättelse om en femtonårig pojke som måste lära sig att ta hand om sig själv när hans föräldrar arresteras efter att ha rånat en bank.
Pocket, Finns i lager, 73 kr

Syndernas mångfald

av Richard Ford
I nio noveller och en kortroman berättar Richard Ford om vanliga ...

Som landet ligger

av Richard Ford
”En av vår tids amerikanska mästare.” Sunday TelegraphDet är höst...
Pocket, Finns i lager, 69 kr

Utgivning - andra språk

The Shattered Crown (eng)

av Richard Ford
Steelhaven book 2: Blood oaths are sworn and broken in a city fac...

Herald of the Storm (eng)

av Richard Ford
A new epic fantasy for fans of Joe Abercrombie and George R. R. M...

Canada (eng)

av Richard Ford
Pulitzer Prize-winning author Richard Ford's greatest novel to date!

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Med rätt att sörja

Recension: Svartstilla av Susanne Skogstad

Tunn linje mellan framgång och katastrof

Recension: Fallet av Lars Wilderäng

En bok om det obeständiga

Recension: Den tunna isen av Lena Einhorn

Kärnfullt när bok blir serie

Recension: Guldkompassen 1 av Stéphane Melchior

Välkommen till Franks värld

Recension: Planeten Frank av David Yoon

Tät relationsroman där vemodet får ta plats

Recension: Sent på dagen av Tessa Hadley

Kristoffer Bark - lite blekare än Maria Wern

Recension: Dotter saknad av Anna Jansson

Hur var Förintelsen möjlig?

Recension: Varför kunde det ske? : det finns många förklaringar till Förintelsen av Barbro Eberan

En Mann för vår tid

Recension: Fyra noveller : Tonio Kröger ; Tristan ; Döden i Venedig ; Mario och trollkarlen av Thomas Mann

En nessersk feelgood

Recension: Halvmördaren : Krönika över Adalbert Hanzon i nutid och dåtid författad av honom själv av Håkan Nesser
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB